Krótka historia ogrodów


Projektowanie ogrodów to prawdziwa sztuka znana już od tysięcy lat. W Azji ogrody pełniły niezwykle ważną, reprezentacyjną funkcję. Tak samo w Chinach, jak i w Japonii niezwykle istotna była woda lub nawiązanie do niej poprzez specyficznie zagrabiony piasek czy żwir. Kolejnymi znaczącymi elementami były kamienie. Eksponowano ich fantazyjne kształty lub zwykłą prostotę. Odpowiednia kompozycja nadawała przestrzeni pożądaną głębię i niepowtarzalność, a wszystkie te elementy połączone w całość zapewniały terenom atrakcyjność w każdym sezonie.

Zakładanie ogrodów ma długą historię też w Europie. Do dziś dużą popularnością cieszy się styl francuski czy romantyczny. Ten pierwszy charakteryzuje się geometrycznymi formami, przeważa w nim symetria i niezwykle istotna jest właściwa pielęgnacja ogrodów tego typu. Krzewy są starannie przycinane i kształtowane tak, by z daleka można było dostrzec panowania człowieka nad naturą.
W ogrodach romantycznych natomiast przeważa styl wolny, dzikość i nieprzewidywalność. Ten rodzaj ma nawiązywać do nieokiełznanej potęgi natury. Ma zachwycać, zaskakiwać i naśladować pierwotne krajobrazy. Pielęgnacja ogrodów romantycznych powinna być na tyle dyskretna, by utrzymać planowaną formę, ale nie sugerować odbiorcy zbyt dużej ingerencji człowieka.

Obecnie, coraz popularniejsze staje się zakładanie ogrodów permakulturowych. Podobnie jak ogrody romantyczne, są one nastawione na współgranie z naturalnym krajobrazem. Projektując ogród permakulturowy maksymalnie wykorzystuje się już istniejące w przyrodzie zależności. Rośliny wspierają się, odtwarzając określone ekosystemy, a dzięki temu zmniejsza się potrzeba ingerencji człowieka w uprawę, czy pielęgnację takiego ogrodu. Odpowiednio skomponowane nasadzenia zapraszają do przestrzeni pożyteczne owady i zwierzęta, tworząc przestrzeń przyjazną nie tylko człowiekowi, ale i innym organizmom.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni zielonych jest niezwykle istotne w obecnych czasach, kiedy tereny zielone znikają pod kolejnymi zabudowami. Dlatego pamiętajmy, by w miarę możliwości, niezależnie od wybranego stylu, wspierać naturalne procesy, które pomagają środowisku.

Firma ogrodnicza: https://ogrody-projekty.pl/